Emre Gölü, Afyonkarahisar il sınırları içerisindeki doğal yolla oluşmuş alanı en küçük olan göldür. Yaklaşık yüzölçümü 5 km²’dir. İhsaniye ilçesi, Döğer kasabası, Bayramaliler köyü arasında olan göl aynı zamanda Frig Vadisi içerisinde bulunmaktadır. Yağış dönemlerine bağlı olarak alanı daralır ve genişler. Derinliği bazı yerlerde 3 m’nin üzerine çıkar. Suları tatlıdır.

Eskişehir’den çıkıp, Yazılıkaya, Han Şehri, Frig Vadilerini dolaştıktan sonra Döğer kasabasında bulunan Kervansaray’a uğramadan önce Afyon ili sınırları içerisinde kalan Emre Gölü’nü de görmek istedik.

Frig Vadisi’nde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olan Emre gölü, tatlı su balık avcılarının uğrak yeridir aynı zamanda. Gölün çoğu bölgesinin tabanının otluk olması balık için uygun yaşama koşulları oluşturduğundan, balığın rahatça barınıp beslenebilmesini sağlamıştır. Bu durum amatör avcılar için Emre Gölü’nün uygun bir avlak haline gelmesine sebep olmuştur.

Emre Gölü Mevkiinde bulunan Yunus Emre Tekkesi (Emre Sultan Tekkesi), Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun aldığı karar ile korunması gerekli kültür varlığı (dinsel anıt) olarak tescil edilmiştir. Bu alanda zaviye ve türbe bulunmaktadır. Yunus Emre Tekkesi, Frig Kaya Anıtlarının yakınında bulunmaktadır. Ancak her ne kadar korunma altına alınsa da gölün ve kalıntıların çevresinde bulunan derme-çatma inşaat hangi izinle yapılmıştır. O da şüpheli bir soru işaretidir. Gerçi Yazılıkaya’nın hemen alt tarafında bulunan ve köylüler tarafından ağıl olarak kullanılan kısmı görünce Emre Gölü’ndeki bu yapılaşmayı o kadar da yadırgamamak gerekir.

emre-golu-gazligol-2

emre-golu-gazligol-4